Dövme, derinin üst katmanındaki dermal tabakaya boya verilmesiyle oluşan kalıcı işaret veya desenlerdir. Modern çağ dövmeleri elektirikli dövme makinalarıyla uygulanmaktadır. Uygulamada makine yukarı aşağı hareketlerle deride iğneler yardımıyla hızlıca delikler açarak buraya boya yollamaktadır. Q-switched lazer ışınları, değişik dalga boylarına sahiptir. Uzun bir zamandan bu yana da dövme sildirme işleminde kullanılmaktadır. Dövmenin en önemli avantajı deride tedavi sonrası iz meydana gelmesi riskinin düşük olmasıdır. Lazerler yoğun konsantreli ışığın titreşimleriyle mürekkebi dövme sildirme işlemi ile bütün dövmelerin silinemeyeceği uyarısı yapmaktadır.
Dövmenin anlamı kalıcı olmasıdır, o zaman silinmesi çok zor olmalıdır. Dövme içi mürekkeple doldurulan bir yaradır.Bir kez mürekkep kaldırılınca yara izi kalır. Çok az cerrah dövme sildirme işlemi ile tamamen çıkarılması konusunda iddalı konuşmaktadır. Etkisini ispatlayan çok az dövme sildirme metodu vardır. Cildi bozmadan, leke bırakmadan ve renk değişmine neden olmadan bir dövmeyi silebilmek için bazı faktörlerin önemi vardır. Bunlar şöyle sıralanabilir: Dövmenin büyüklüğü, bulunduğu bölge, uygulanma şekli, uygulanacak bölgedeki dövmede kullanılan boya maddesi, dövmenin bulunma süresi, dövme sildirme işlemi uygulanacak bireyin sağlık durumu burada en önemli olan dövmenin uygulanma şeklidir. Çünkü yapan kişinin boyayı deri altında hep aynı tabakaya verip vermediği çok önemlidir. Eğer boyanın hepsi aynı tabakaya uygulandıysa dövmenin çıkarılması daha kolay olacaktır.

En iyi sonuç alınan bölge derinin en üst tabakasıdır. Fakat biri epidermise uygulanırken diğeri dermise uygulandıysa o dövmeyi silmek daha zor olacaktır. Birde kulanılan boya çok önemlidir. çünkü günümüzde 100 den fazla dövme boyası bulunmaktadır ve bunların içerikleri tamamen birbirinden farklıdır.Lazerlerin güçlü ışık atışlarının enerjisinin etkisi cildinizde bir yanma hissi yaratabilir. Siyah ışığı tamamen absorbe edebilen bir renk olduğundan ısıyı tamamen alır ve buda yanma hissi uyandırabilir. Fakat ışığı tamamen absorbe ettiği için dövme sildirme işlemi ile en çabuk ve kolay çıkan renktir. Koyu renklerde siyaha yakın etkiler gösterdiği için dövme sildirme işlemi kolay olmaktadır. Fakat yeşil ve sarı gibi renkler ışığı daha az absorpladığından dövme sildirme uygulaması daha uzun sürede ve zor olmaktadır. Lazerle dövme sildirme işlemiLazerler kısa, güçlü ışık atışları üreterek dövme sildirme uygulaması yapılır. Dövme sildirme işlemi zarar vermeden derinin üst tabakasından geçerek en üst seçicilikle dövme pigmentleri tarafından emilerek boyaya işler.

Lazerle dövme silme işlemi : Lazer enerjisiyle dövmenin boyayı küçük parçalara ayrılarak vücudun bağışıklık sistemiyle dışarı atılması sağlamaktır. Dövme sildirme metodları1980’lerin sonunda dövme silme konusunda lazerler popüler olmadan önce acı veren ve yara izi bırakan cerrahi müdaheleler uygulanıyordu.
a) Dermabrazyon: Derinin yüzeyel tabakasının mekanik yöntemler ile zımparalanması ile pigment lekelerinin yokedilmesi, yara ve sivilce izlerinin azaltılması,ağız çevresi ve yüzde diğer bölgelerde ince kırışıklıkların düzeltilmesi, dövmelerin çıkartılması için uygulanan bir metoddur.

b) Kriocerrahi: Bu yöntem, spesifik teropötik yanıt oluşturmak için derinin dondurulması yoluyla lokal deri hasarı oluşturulmasını sağlar.

c) Kesme: Bu işlem için en uygun mevsim kış mevsimidir, çünkü dövme sildirme işleminin yapılacağı yüzeyin güneşten uzak tutulması gerekir.Özellikle bronz tenlerde yapılmaz.Derinin renginin açılması beklenmelidir.Lazer ışınlarının cildin ışığa karşı duyarlılığını artırdığı zaten bilinmekte ,bu yüzden de işlemin yaz aylarında yapılmaması gerekmektedir.Hasta lazerle dövme işlemi yaptıracaksa bunu özellikle kış mevsiminde yaptırmalıdır. Genel olarak lazer cildin ışığa karşı duyarlılığını artırdığı için ciltte lekelenme ve yanıklara sebep olabilir.

Dövme sildirmede büyük rol oynayan diğer etmense dövmenin yapıldığı bölgedir. Sonuçları farklı olmakla beraber hemen her bölgeye işlem yapılabilir. Örneğin yüz ve boyun bölgelerinde çalışmak daha kolaydır. Çünkü o bölgede yüksek enerji ile çalışılabiliniyor.Bunun sebebi o bölgenin daha hızlı iyileşme özelliğinin bulunması ve kanlanmasının iyi olmasıdır. Yüz ve boyun bölgesinden uzaklaştıkça dövme sildirme işlemi daha da zordur.Çünkü baş dan uzaklaştıkça cilt daha da kalınlaştığı için iyileşme de yavaş olur…….

Trendler, gençlik rüzgarı, sevgilinize sevginizi gösterme şekli, arkadaşlarla geçirilen alkollü bir gün, ergenlik döneminde ki statü kaygısı… Evet hemen hemen aynı gerekçelerle yaptırılan dövmeler ertesi gün ya da ilerki yaşlarda pişmanlıklara dönüşebilmektedir.Vücudun sürekli görünen bir yerine yaptırılan dövme hayatın çeşitli dönemlerinde kişinin toplumda bir takım ayrımcılıklara maruz kalmasına da sebep olabiliyor. Bazende aile baskısı, ayrılık gibi sebepler pişmanlıkları artırabiliyor. Askerlikte, iş hayatında vs. durumlarda psikolojik rahatsızlık belirtisi olarak ta değerlendirilebiliyor olması kişiyi bir an önce dövmelerinden kurtulmaya iten sebepler arasında sayılabilir. Dövme sildirme tüm bu sebeplerden dolayı bir hayli yaygınlaşmış durumda… Üzülmeyin.. Çaresiz değilsiniz! Bu konuda çok da fazla üzülmeyin çünkü modern tıp lazerle dövme sildirmetedavisinde de hayli ilerlemiş durumda. Hatta dövmeniz çok yeni değilse hiç dövme yaptırmamış gibi hayatınıza devam edebilmeniz de mümkün… Dövme kapatma işlemi bir hayli yaygınlaşmış durumda… Dövme sildirme merkezlerinde çok kısa bir zaman aralığında çok ta uygun fiyatlara yapılabiliyor. Vücuttan lazerle dövme çıkarma işleminin fiyatlarında etkisi ile giderek daha da yaygınlaşması bekleniyor.

Lazerle Dövme Nasıl Siliniyor?
Öncelikle lazer ışınlarının sadece pigmentleri (renk) hedeflediğini belirtelim. Lazer ışınları ile parçalanan dövme pigmentlerinin vücudun doğal koruma mekanizması ile dışarıya atılması beklenir.

Lazerle Her Dövme Silinebilir mi?
Lazerle kalıcı dövme sildirme işleminin başarısı;- Dövmenin ve cildin rengine,- Kullanılan boyaların cinsine,- Dövmenin uygulama derinliğine, yoğunluğuna ve uygulama şekline,- Dövmenin yaşına,- Kullanılan lazer sistemine bağlı olarak çok fazla değişiklik göstermektedir.

Dövme ve Cilt Renginin Lazerle Dövme Silme / Sildirme İşlemine Etkisi
Lazer ışınları kontrast bir ortamda etkili olmaktadır. Maalesef koyu renkten açık renge gidildikçe lazerle dövme silme işleminin başarısı azalmaktadır. Yani siyah renkteki bir dövme daha kolay çıkabilirken sarı renkteki bir dövmenin çıkarılması son derece zordur. En iyi sonuç açık ten / cilt rengine sahip, koyu renkte dövmelerde elde edilir.

Kullanılan Boyaların Lazerle Dövme Silme / Sildirme İşlemine Etkisi
Dövmede kullanılan boyaların kalitesi de tedavi sonucunu etkilemektedir. Piyasa da kullanılan çok farklı çeşit boyalar bulunduğundan burada sınıflandırma yapmak imkansızdır. Vücudun daha kolay dışarı atabileceği boyalar daha kolay çözünen boyalardır.

Dövme Uygulamasının Lazerle Dövme Silme / Sildirme İşlemine Etkisi
Dövmenin kötü sayılabilecek, yer yer daha derine, yer yer daha yüzeye yakın uygulanması lazer ışınlarının bazı pigmentleri algılamasını zorlaştırır. Dövmede kullanılan boyanın yoğunluğu lazer işleminin ardından boyanın vücuttan atılmasını zorlaştırır.

Tedavide Kullanılan Lazer Sisteminin Dövme Silme / Sildirme İşlemine Etkisi
Tedavide kullanılan lazer sisteminin de dövme sildirme işleminin başarısına etkisi bulunmaktadır. Dövme silme işleminde yaygın olarak kullanılan Nd:Yag Q-Switch Laser sistemleri koyu renkli dövmelerde en etkili sistemler olup daha açık renkli dövmelerde (sarı, kahverengi, yeşil vs.) KTP Q-Switch Laser sistemleri başarılı olmaktadır.

Lazerle Dövme Silme / Sildirme Her Kişiye ve Her Bölgeye Uygulanır mı?
Lazerle dövme sildirme uzun yıllardan beri güvenle uygulanan bir yöntem olmakla birlikte bazı durumlarda tedbiren tedaviden kaçınmak gerekir. Bu durumlar;- Küçük yaşta olup kıl yapısı gelişimini tamamlamamış kişilerde (lazer ışınları aynı zamanda kıl köklerini uyarabilir),- Hepatit-B hastalarında,- Hamilelerde,- Cilt ve deri hastalığı bulunan kişilerde,- Skar ve açık yaralar üzerine,- Egzama ve mantar hastalığı bulunan bölgelere,- Et beni üzerine,
- Burun ve kulak içlerine,- Göz ve kirpik çevresine

Dövmeler Tamamen Siliniyor mu?
Hayır dövmenin etkilerini 100% oranında gidermek şu an için pek mümkün değil fakat başarı oranı ortalama %90 nispetindedir. Siyah renkte basit dövmelerde başarı hemen hemen ten rengine yaklaşabilir. Burada hastanın tatmini ve mutlu olması ön plandadır. Bazı durumlarda hasta dövmenin silinmesinden ziyade dövmenin algılanmamasını (isim, sembol vs.) önemsemektedir.

Dövme Sildirme Tedavi Süreci
Tedavi sürecini; lazerle kalıcı dövme silme / kalıcı dövme sildirme uygulaması, bölgenin yara ve kabuk bağlaması ve iyileşme evresi gibi 3 safhaya ayırabiliriz. Öncelikle lazer marifetiyle silinen dövmeler beyaz bir renk hali alır giderek kırmızıya dönüşür. Bölge sonrasında yara kıvamındadır. 3 – 5 gün içerisinde cilt üzerinde saydam bir kabuk oluşur ve 2 – 3 hafta içerisinde oluşan bu kabuk kuruyarak dökülür. İşlem yapılan bölge kızarık bir görünümdedir bundan sonra artık yaranın iyileşme evresi başlamıştır. Zamanla dövmenin ne kadarlık bir kısmının tahrip olduğu ne kadarlık bir kısmının kaldığı daha iyi görülecektir.

Dövme Sildirme Seans Sayısı
Seans sayısı kişiden kişiye, dövmenin yapısına, rengine göre değişmektedir. 1 seans sonunda tatmin olan hastalar olmakla birlikte 10 seans sonunda sonuçtan memnun olmayan hastalarda bulunmaktadır. Genel olarak siyah renkte basit bir dövme 1 veya 2 seans sonunda algılanmayacak kadar belirsizleşir.

Dövme Sildirme Seans Süresi ve Seans Aralıkları
Seans süresi dövmenin büyüklüğüne göre değişir. 5 dk. sürebilen işlemler olduğu gibi saatlerce süren işlemler ve 1 seansın birkaç seansta tamamlandığı tedavilerde olabilir. Seans aralıkları bölgenin durumuna göre belirlenir. Ortalama 2 – 3 ay gibi süreler öngörülür.

Lazerle Dövme Sildirme Öncesi Uyarılar
Uygulama öncesi güneş banyosu bilhassa solaryumdan kaçınılmalıdır. Tedaviye 2-3 gün sonra başlanmalıdır.

Lazerle Dövme Sildirme Sonrası Uyarılar
– Uygulama sonrasında tedavi edilen bölgenin üzeri kapatılmaktadır. Uygulama alanı 24 saat süreyle kapalı kalmalı ve su ile temas ettirilmemelidir.- Uygulama alanı günlük olarak nemlendirilmeli, kabuklar kopartılmamalıdır. – Uygulama alanı 2 – 3 hafta boyunca kabuklanma ve kabukların dökülmesi süresince güneş ışınlarına direk maruz kalmamalı ve solaryumdan sakınılmalıdır. – Yara iyileşme sürecine girene kadar başka bir işlem yapılmamalıdır. (ağda, epilasyon, peeling vs.)

0 553 807 56 44