Lazer Epilasyon Nedir, Nasıl Yapılır?

İnsan tabiatının gereği olarak çocukluğun son kısmında çıkmaya başlayan ve buluğ devresininden itibaren istenmeyen bir görüntü durumunu alan koltukfeivı, bacak, kol, yüzün birtakım seksiyonleri ve bikini bölgesi kılları birçok şahıs amacıyla bir problemdur. Zira bu tüylerden tamamiyle kurtulmak adına doğru bir ismim atılmazsa nerdeyse ihtiyarlık devresine kadar bu tüyler çıkmaya devam eder. Bu proseste bireyin kıl yapısına göre ya da kılları yok etmekte kullandığı tekniğe göre değişiklikliğe uğramazle beraber on günde bir, iki haftada bir netlikle tüyleri alabilmek lüzumiyor. Bu prosedürde geleneksel olarak cımbız, jilet, ağda gibi teknikler kullanılıyor ki bu teknikler de tüylerden kısa vakitli olarak kurtulmaya imkan sağlıyor. Fakat teknolojinin gelişmesiyle beraber ortalama 6 ay gibi kısa bir müddet içersinde istenmeyen tüylerden kurtulabilmek olası oluyor. Lazer epilasyon olarak isimlendirilenbu sistem nedir, ne değildir, nasıl yapılır, kimler amacıyla idealdur? Bu çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştım.

Lazer epilasyon nedir?

Lazer epilasyon, belli bir dalga boyunda olan lazer ışığının tüy köklerine uygulanması ve kıl köklerinin kurtularak oradan tekrardan kıl çıkmasının engellenmesi tekniğidir. Uzman bireylerin denetiminde olan lazer epilasyon aygıtı, yalnızca tüylerin yok edilmesinin hedeflendiğı alana yönlendirilir. Bu bakımdan olumsuzlukların, istenmeyen haller yaşanmasının da önüne geçilebilir. Bireynin kıl kökünün kuvveti, lazer epilasyonun uygulandığı aygıtın dalga boyu, tesiri, uygulayıcının eksperlığı gibi birçok faktör lazer epilasyondan alacağımız olumlu neticesi tesirleyecektir. Işığın, enerjinin tam anlamıyla verildiği alandaki kıl kökleri zayıflar, bir ileri oturum vakitnina kıllar çok daha zayıf, cansız olarak çıkmaya başlar. 2-3 oturum ardından ise lazer epilasyonun tesiri çok daha net olarak gözle görülür. Genel olarak en çok 7-8 oturum içersinde de bütün tüyler edebiyete dek bitebiliyor.

Lazer epilasyon nasıl yapılır?

Lazer epilasyonda, lazer ışını gliderme yetisi tespit edilen bir aygıt bulunmaktadır ve bu aygıt eksperın denetiminde, onun hareket yetenekinde kullanılarak istenmeyen tüylerin köklerine lazer ışığı, enerjisi gliderilir. Bu prosedürde lazer ışını cildin üstünden geçerek kıl kökünde tespit edilen foliküle işler, nüfus eder, onu tahrip eder. Bu ışınların kıl folikülüne verilen yoğun ısı, onun hasar görmesine ve bir ileri oturuma kılların daha cansız çıkmasına ya da gelişen devrede hiç kıl çıkmamasına yol açar.

Lazer epilasyon kimlere yapılır?

Lazer epilasyon, cildin üstünden yapılan ve yalnızca kıl köklerine hasar veren bir programdır. Bu bakımdan doğru teknikler kullanılarak, eksper bireylerin uyguladığı lazer epilasyonun şahsa herhangi bir zararı yoktur. Bu bakımdan derhal her cilt tarzına, her kıl çeşidine, her yaşa ideal bir lazer epilasyon tekniği, aygıtı bulunmakta.

Lazer epilasyon kimlere yapılmaz?

Lazer epilasyon itimatilir ve konforlu bir teknik olmakla beraber birtakım hastalıkları ve özel durumu tespit edilen şahıslara uygulanamayabilir. Bunlar;

Hamileler,
Hamilelik kuşkusi tespit edilenlar,
Kısırlık tedavisi görenler,
Kılları beyaz, sarı ve kırmızı renkte olanlar,
Ayva tüyü diye isimlendirilenyumUşak ve az görünür biçimde tüylere bulunduranlar,
Hormon problemu olanlar ve bunun amacıyla tedavi görmeyenler ya da tedavi ismimında olanlar,
Cildinde aktif bir lezyon, açık yara tespit edilenlar,
Cilt kanseri tespiti konanlar ya da cilt kanseri tehlikesi tespit edilenlar,
Güneşlenmekten ya da solaryuma girmekten ötürü teni bronz olanlar,
Lazer epilasyonundan derhal sonra program bölgesi güneşe maruz kalacak olanlar,
Son 1 ay içersinde cildi soyarak yapılan peeling yaptıranlar,
Son 6 ay içersinde Roacutan kullanmış olanlar,
Kanıtlanmış bir zararı bulunmamakla beraber 17 yaşın altındaki ergenlere lazer epilasyon programı çok da ideal görülmez.
Lazer epilasyon evvel cilt bakımı nasıl olmalı?

Lazer epilasyon, bronzlaşmış cilde uygulanmadığı amacıyla yinelde kış aylarında, yani makalen bronzluğunun hafiflediği devrelerde lazer epilasyon yapılır. Bu bakımdan kendi rengine dönmüş teninizi temizleyin, heyeteyın ve lazer epilasyona gidin. Gitmeden evvelce herhangi bir krem, parfüm gibi bir kimmeşruı cildinize sürmemenizde yarar var. Hava nasıl olursa olsun, epilasyon ardından dışarı çıktığınızda epilasyon bölgesinin güneş görmemesi amacıyla kapalı kıyafetlerle gitmeniz doğru olacaktır. Lazer epilasyona gitmeden evvel çıkmış olan tüylerinizi ağda ya da cımbız gibi kökünden alan teknikler değil, jilet gibi yüzeyden temizleyen teknikler kullanın. Hatta epilasyon oturumından 1-2 gün evvel jilet yaparsanız bu vakit içersinde kıllar biraz yüzeye doğru çıkmış olur, kıl kökleri daha net görülebilir. Bu sistemde kıl kökleri ne kadar görünür olursa, lazer epilasyon eksperının doğru yere ışın gliderebilmesi o kadar olası olur.

Lazer epilasyon ardından cilt bakımı nasıl olmalı?

Uygulamayı yapan eksper, lazer epilasyonda sarfedilen aygıt ve sizin ten, tüy renginiz bu prosedürdeki kafayarıyı, oturum miktarını ve izlenen yolu saptamaktedir. Lazer epilasyon evvel bulunduğu gibi ardındanki cilt bakımı ve başka tedbirleri de programlamayı yapan uvakitnin saptamasinde yarar var. Fakat yinel olarak belirtmek lüzum görülürse; lazer epilasyon ardından cildin titiziyetine bağlı olarak hafif kızarıklıklar, şişlikler ortaya gelebilir. Bunu engellemek ve hafifletmek adına lazer epilasyon eksperının tavsiye ettiği kremleri, losyonları kullanmak doğru olacaktır. Bunun amacıyla muhakkak antibiyotik sahibi olan kremler değil, daha çok günlük nemlendiriciler ya da ağrı giderici hafif kremler seçilmelidir. Lazer epilasyondan derhal sonra sıcak su ile duş alabilmek, cilde kese gerçekleştirme ya da cildi kurutacak temizlik gereçleri katiyen kullanılmamalıdır. Bunun tam tersi olarak ılık ya da soğuk bir duş ve kese yapmadan nemlendirici duş jeliyle bedeni temizlemek yeterli olacaktır. Hem de lazer epilasyon yapılan bölgenin 1-2 gün vakitsince katiyen güneşe maruz kalmaması, ardından ise güneşe çıkmadan evvelce yüksek korumalı güneş kremlerinin tercih edilmesi lüzumiyor. Bu bakımdan gerçekte en doğru olan lazer epilasyona güneş ışığının tesirini yitirdiği Kasım ayında başlayıp, Nisan ayına kadar bütün bedeni kıllardan arındnehirtır.

Diyarbakır Güzellik Merkezi, Diyarbakır güzellik salonu

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0 553 807 56 44