Leke Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır

Cilt lekeleri bubugünküde fazlası insanda lüzumtiğince süregelen bir sorundir. Bu sorunun amaçlari arasında doğum lekeleri, pigmentasyon arızaları, döküntüler ve enfeksiyonlar gibi fazlası değişik niçin yer alır. Bazı amaçlar zarar vermeyendır, fakat başkaları tıbbi yardım gerektir

Cilt, cilde rengini veren pigment olan melanin içerir. Daha çok melanine sahip olmak cildi koyulaştırırken daha düşük melalin ise cilt de daha açık noktalara namacıyla olur. Melanin ilaveten saç ve göz renginden de mesuldür.

Cilt lekeleri bir şahısin normal cilt tonundan değişik bulunduğu amacıyla rahatlıkla fark edilebilir. Açık, koyu, kırmızı, gri ya da mavi gibi değişik bir renk olabilirler.

Bu semptomu olan şahıslerin, tedavi lüzumtiğinde cilt lekelerinin unsurunu manayaları mühimdir.

Bu makale, cilt lekelerinin detaylı amaçlarini araştırıyor ve hangilerinin tedavi lüzumtirdiğini açıklıyor.

Cilt lekelerine ne sebep olur?
Cilt lekelerinin alttakiler dahil çoğu değişik sebebi bulunmaktadır:

Doğum lekeleri
Cilt pigmentasyon arızaları
Deri döküntüleri
Cilt enfeksiyonları
Cilt kanserleri
Tıbbi haller
Bunların her birine alçakta daha detaylı olarak bakıyoruz.

Doğum lekeleri
Doğum lekeleri, insanların doğduklarında sahip oldukları renk bozulmalarıdır. Bazı doğum lekesi türleri vakitle kaybolurken, diğerları kalıcı olabilir.

Doğum lekeleri vasküler ya da pigmentlidir. Vasküler doğum lekeleri kırmızıdır ve derideki anormal kan damarları sebebiyle meydana gelir.

Vasküler doğum lekesi türleri bunları içerir:
Çilek nevüs: Hemanjiyom biçiminde de adlandırılır, bu vakitgelen bir vasküler doğum lekesidir. Kırmızı bir leke olarak görünür ve en çok yüz, baş derisi, göğüs ve sırtta görülür. Çilek nevüsü yinelde tedavi lüzumtirmez.

Somon lekesi: Nevus simpleks biçiminde de isimlendirilenbu düz kırmızı ya da pembe deri lekesi tarzık olarak boyunda ya da alında görülür. Yüzde 40 orhemen bütün bebeklerin doğum lekesi bu tip lekeyi kapsar.

Port şarap lekesi: Bu fark edilir bir düz kırmızı ya da mor doğum lekesidir. Bazı port şarap lekeleri, lazer tedavisi ya da kozmetik kamuflaj sahibi olan tedavi lüzumtirebilir.

Pigmentli doğum lekeleri yinelde beyaz, kahverengi, mavi ya da gridir. Derideki melanin hakkındaki bir problemden kaynaklanırlar.

Pigmentli doğum lekesi türleri bunları içerir:
Moğol mavi lekeler: Bunlar sırtta ve doğumda kalçada bulunabilen mavi ya da gri lekelerdir. Koyu tenli bebeklerin bu doğum lekelerine sahip olma mümkünlülüğü daha yüksektir. Moğol mavisi lekeleri, çocuk büyüdükçe sık sık kaybolur.

Benler: Bunlar yinelde zarar vermeyen olan kara ya da kahverengi lekelerdir. Bununla beraber, bir ben biçim, ebat ya da doku değiştirirse hekime görünmek en iyisidir.

Café-au-lait noktası: Bunlar açık tende görülen kahverengi cilt lekeleri dir. Koyu tende ise kara kahve renkli lekeler olarak görülür. Café-au-lait lekeleri yinelde oval biçimlidir ve çocuk büyüdükçe kaybedilebilir.

Cilt pigmentasyon arızaları
Bir şahısin daha açık ya da daha koyu cilt lekeleri varsa, bu cilt pigmentasyon problemluluğunu gösterebilir. Cilt pigmentasyon problemluluğunun tarzı bunları içerir:

Melazma: Bu yinelde yüz cildini tesirleyen ve kahverengi lekelere namacıyla olan vakitgelen bir cilt halidur. Kadınları erkeklerden daha çok tesirler. Melazma tetikleyicileri güneşe maruz kalma ve hormonal farkılıkları içerebilir.

Vitiligo: Bu hastalık bedenin rastgele bir kısmını tesirleyebilir. Melanosit olarak tanınan melanin yapan hücrelerin düzgün çalışmayı durdurmasına namacıyla olur ve bu da daha açık cilt lekeleriyle sonuca erer. Arada sırada, bir şahısin saç rengini de değiştirir. Vitiligo’nun net sebebi bilinmemektedir, fakat bağışıklık sistemiy ile alakalı bir problemluluğun bu lekeden mesul bulunduğu düşünülmektedir.

Enflamatuar ardından hiperpigmentasyon ya da hipopigmentasyon: Bu, blister ya da yanık gibi cilt travmasını takiben cilt pigmentinde geçici bir artış ya da azalmadır.

Albinizm: Albinizm olan insanlar yeterli melanin üretmezler. Bu cilt, saç ya da gözlerde oldukça az pigmente ya da hiç pigmente namacıyla olmaz. Albinizm kalıtsal bir arızatur, yani bir şahısin anne-babalerinden birisinden ya da her ikisinden yanlış bir geni miras aldığı manasına gelir.

Deri döküntüleri
Bazı cilt döküntüleri de cilt lekelerine yol açabilir. Bunlar:

Rosacea: Bu, kırmızı cilt ve büyükn dolu lezyonların artmış lekelerine namacıyla olabilecek vakitğen bir cilt halidur. Özellikle alnı, yanakları ve burnu tesirler.

Sedef hastalığı: Bu, bedenin rastgele bir yerinde görünebilen, gümüşi kırmızı, kabuklu, pul pul lekelere namacıyla olan bir cilt halidur. Hekimler sedef hastalığının bağışıklık düzenindeki bir problemden kaynaklanabileceğine inanmaktadır.

Kontakt dermatit: Bu döküntü, cilt tahriş edici ya da alerjene reaksiyon verilennde meydana çıkar.

Egzama: Atopik dermatit biçiminde de tanınan bu hal, kaşıntılı, kuru ve çatlak olan kırmızı cilt lekelerine yol açabilir. Bu yamalar birtakım durumlarda sızabilir ve sonra bir kabuk oluşturabilir. Egvakitnin sebebi belirsizdir, fakat kalıtsal olarak devralındığı düşünülmektedir. Astım, saman nezlesi ve diğer alerjileri olan şahıslarda daha sık görülür.

Cilt enfeksiyonları
Bazı cilt enfeksiyonları ilaveten alttaki gibi renk bozulmasına yol açabilir:

Tinea versicolor: Bu, cilt lekelerinin daha açık ya da koyu olmasına namacıyla olabilecek bir mantar cilt enfeksiyonudur. Bu lekeler yinelde yavaş gelişir ve birtakım durumlarda daha büyük lekeler meydana getirmek amacıyla birleşebilir. Tinea versicolor beden, boyun ve üst kolları tesirleme eğilimindedir.

Mantar: Tinea biçiminde de tanınan bu, kırmızı ya da gümüş halka biçiminde cilt lekelerine namacıyla olan bir mantar cilt enfeksiyonudur. Bu lekeler pullu, kuru ya da kaşıntılı olabilir. Saçkıran, baş derisi, kasık, ayaklar, eller ve tırnaklar da dahil olmak suretiyle bedenin çoğu yerinde görülebilir.

Cildin kandidimakale: Bu, kırmızı, kaşıntılı cilt lekelerine namacıyla olan bir mantar cilt enfeksiyonudur. Özellikle koltuk altı ve kasık gibi derinin katlandığı bölgelerde görülür.

Cilt kanserleri
Nadir hallerde, cilt kanseri renk bozulmalarına yol açabilir. Cilt kanseri türleri bunları içerir:

Aktinik keratoz: Bunlar kuru, pullu, kanser evveli cilt lekeleridir. Tedavi edilmezse skuamöz hücreli karsinomda ilerleyebilirler.

Bazal hücreli karsinom: Bunlar ten rengi, inci aynısı, pembe deri lekeleri ya da şişliklerdir. Bazal hücreli karsinomlar cilt kanserinin en vakitgelen biçimidir.

Skuamöz hücre karsinoması: Bunlar iyileşebilen ve sonra yine açılabilen kırmızı yumrular, yaralar ya da pullu lekelerdir. Skuamöz hücreli karsinomlar ikinci en vakitgelen cilt kanseri türüdür.

Melanom: Bu kanser sahip olunan mollerde gelişebilir ya da yeni karanlık lekeler olarak görünebilir. Melanomlar cilt kanserinin en kuvvetli biçimidir ve erken tanı ve süratli tedavi oldukça mühimdir.

Tıbbi haller
Aşağıdakiler de dahil olmak suretiyle birtakım tıbbi haller, cilt lekelerine yol açabilir:

Siyanoz: Kandaki yetersiz oksijen cildin ve dudakların mavi ya da mor görünmesine yol açabilir. Aniden meydana çıkan siyanoz, kalp, akciğerler ya da hava yolları hakkındaki bir problemluluğun işareti olabilir. Bu tıbbi bir acil haldir ve bu halde olan şahıs hemen tıbbi yardım almalıdır.

Lupus: Bu, yanaklarda kelebek biçiminde bir döküntüye namacıyla olabilecek komplike bir otoimmün haldir.

Teşhis edilmemiş ya da tedavi edilmemiş diyabet deride değişiklıklarayol açabilir, örnek olarak:

Sarı, kırmızımsı ya da kahverengi cilt lekeleri
Cildin koyu, kadifemsi lekeleri
Kalın, sert cilt lekeleri
Kabarcıklar
Shin lekeleri
Diğer amaçlar
Cilt lekeleri ansızın meydana çıkar ve sonra kaybolursa bu halin khadise bir açıklaması olabilir.

Geçici lekelerin ya da kırmızı deri lekelerinin amaçlari bunlardır:

Kızarma
Egzersiz
Güneş yanığı
Soluk cildin geçici lekelerin amaçlari bunlardır:

Kurutma
Mide bulantısı
Düşük kan şekeri
Soğuk hava şartları
Ne vakit hekime görünmeli
Yeni bir cilt lekesi meydana çıkar ve gitmezse, bir hekime görünmek en iyisidir. Bir ben büyüklüğünü, biçimini ya da dokusunu değiştirirse tıbbi yardım alabilmek da oldukça mühimdir.

Leke Teşhis
Cilt lekelerini tespit etmek amacıyla bir hekim şahıse bunları sorabilir:

Önceden sahip olunan tıbbi haller
Ciltte meydana gelen leke ne vakit ve ne kadar vakit göründüğü
Ciltte meydana gelen leke ilk göründüğünden beri değişip değişmediği
Leke neticeu meydana gelen semptomlar
Doktor büyülenen cildi bir lamba altında inceleyebilir. Hem de kan testleri ve cilt biyopsisi gibi diğer testler yapmaları lüzumebilir. Deri biyopsisi, hekimin ufak bir cilt örneği almasını ve mikroskop altında araştırmasıni içerecektir.

Leke Tedavi Yöntemleri
Cilt lekesi tedavisi çoğu namacıylae bağlı olarak değişiklık gösterebilir. Bir şahısin cilt lenetin altında yatan bir sıhhat hali varsa, hekim bu hal amacıyla en iyi tedaviyi önerecektir. Altta yatan hali iyileştirmek sık sık temaslı cilt problemlarıni çözer.

Altta yatan namacıyla cilt kanseri ise, şahısin mümkün olan en süratlica tedavi görmesi yaşami ehemmiyet taşır.

Doğum lekeleri ve cilt pigmentasyon arızaları yinelde tedavi lüzumtirmez. Bununla beraber, birtakım insanlar kozmetik amaçlarle tedavi görmek isteyebilir. Tedavi alternatifleri arasında lazer tedavisi, kimmeşru peelingler ve topikal kremler yer alır.

Limon suyu ya da hint yağı, renksiz cilt lekelerinin manzarasınü azaltmaya da yardım edebilir. Alternatif olarak, insanlar büyülenen cildi kamufle etmek amacıyla makyaj kullanabilirler. Bununla beraber leke tedavisinde bilhassa sarfedilen tedavi teknikleri bunlardır;

Kimmeşru peeling tekniği: Kimmeşru peeling (soyma) tekniğinde özel tasarlanmış kimmeşru çözeltiler tüketilir. Leke tedavisinde en çokca sarfedilen kimmeşru çözelti glikolik asit denilen meyve asitleridir. Bu tedavi hafif leke problemluluğu olan ciltlerde uygulanabilir. Seanslar 2-4 hafta arayla 4-6 program olarak yapabilir.

Enzim peeling (leke maskesi): Enzim peeling leke tedavisinde son senelerde kullanılmaya başlanan özel bir soyma tekniğidir. Cilde özel bir karışım olan maske yapılır ve 8-10 saat kadar bekletilir. Bu vakit sonucunda maske ılık bir suyla menfaatilır ve ardında 4-6 ay vakityle özel bir devam kremi sürülür.

Mezoterapi: Leke giderici özel ilaçlardan meydana gelen karışımların cilt altına enjekte edilmesi ile lekeler tedavi edilebilir. Bu tedavi tekniği kimmeşru ya da enzim peeling tedavileri ya da lazer tedavileri ile toplu edilebilir.

Lazer tedavileri: Leke tedavisinde değişik lazerler kullanmak mümkün. Cildin en üst tabakasını soyan fraksiyonel lazerler, renk hücresini amaç alan Q anahtarlı lazerler ve yoğunlaştırılmış ışık kaynakları olan IPL aygıtları en çokca sarfedilen ışık sistemleridir. Lekenin tonuna ve vakitgelenlığına göre lazer programları yapılır.

Renk açıcı kremler: Kremler leke tedavisinde tek başına ya da yukarıyada sıralanmış olan prosedürlerle beraber kullanmak mümkün. Leke tedavisinde en çokca hidrokinon, C vitamini, arbutin, kojik asit, glikolik asit sahibi olan kremler tüketilir. Hem de retinol sahibi olan kremlerde ciltte soyulma tesiri gösterir ve leke tedavisinde yardımcı olarak kullanmak mümkün.

Güneş koruyucu kremler: Leke tedavisi esnasında netlikle güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır. Bu kremler cildi kış aylarındaki güneşin tesirinden korur ve lekenin koyulaşmasını engeller.

Altın iğne tedavisi : Yenilikçi bir teknoloji ile altın iğne uçlu bir aygıt yardımı ile cildin iyileşmesi ve lekelerden yenilenmiş bir cilde kavuşabilmek üzere kullanmak mümkün teknikler arasındadır, şahısin cilt tarzına ve leke bilhassarine göre bu prosedürler uygulanabilir.

Lekeleri Önleme
Renksiz cilt lekelerinin bütün amaçlarini engellemek mümkün değildir.

Bununla beraber, güneşten korunma melazma, güneş yanığı ve cilt kanseri tehlineti azaltabilir. İnsanlar kendilerini alttakileri uygulayarak güneşten koruyabilirler:

Güneş koruyucu kullanma
Öğlen güneşinin dışında kalabilmek
Bol giysilerle vucudu örtmek
Görünüm
Yukarıda da bahsedildiği üzere cilt lekelerinin çoğu mümkün sebebi bulunmaktadır. Doğum lekeleri gibi birtakım amaçlar zararlı değildir ve tedavi lüzumtirmeyebilir. Cilt kanseri ve siyanoz gibi diğerlarınin acil tedavi lüzumtirmesi muhesastır.

Yeni renksiz cilt lekeleri meydana çıkarsa ya da sahip olunan moller rastgele bir biçimde değişirse hekime başvurmak lazım olur. Bu, erken tanı ve tedaviyi mümkün kılar, bu da yinelde daha iyi bir manzarae yol açar.

Diyarbakır Güzellik Merkezi, Diyarbakır güzellik Salonu

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0 553 807 56 44