Mikro iğne terapisi, lazer peeling, kimyasal peeling, IPL ve CO2 fraksiyonel lazer gibi tedaviler kadar etkilidir. Güneş lekeleri, geniş gözenekler, ince çizgi ve kırışıklıklarda, cilt sarkmalarında, sivilce çukurları, kesik izleri ve saç dökülmesinde kullanılır. Enjeksiyondan farklı olarak cildin üst bölgelerinde, bitkisel kök hücre ürünlerinin en çok ihtiyaç duyulan bölgelere gereken aktif içeriklerin yüksek yoğunlukta gönderilmesi mümkün olmaktadır.
KÖK HÜCRE TEDAVİSİ NASIL ETKİ EDER?
Mezoterapi cihazları veya roller vasıtasıyla ciltte mikro kanallar açılır. Platinium nano-kolloid jeneratöründe oluşturulan platin nano kolloid ve kök hücre solüsyonu birleşiği, mükemmel bir antioksidan içerik meydana getirir. Bu içeriğin elektroporasyon yardımıyla hücrelere daha kolay ulaşması sağlandığında meydana gelen etkiler çok yüksek düzeydedir.
Bu tedavinin PRP (Platelet Rich Plasma) tedavisiyle karıştırmamak gerekir. PRP tedavisinde kandan elde edilen plazma cilde farklı yollarla enjekte edilirken, kök hücre tedavisinde, insan nöral hücrelerinden elde edilen kök hücreler nano-kolloidler yardımıyla hücrelere nakledilir. Kök hücrelerin plazmadan farkı, iyileştirme potansiyellerinin olması ve ”totipotent” (her hücreye dönüşme yeteneği olan) hücre olarak tanımlanmalarıdır.
NÖRAL KÖK HÜCRE SOLÜSYONU
IGF İnsülin Benzeri Büyüme Faktörü
Yaşam için çok önemlidir. İşlevi hasarlı hücrelerin onarımı, kemiklerin, kasların ve sinir dokularının oluşumu. Hipofiz-yaşlanmayı geciktirir. Kan şekerini ve insülin direncini normal hale getirir.
FGF Fibroblast Büyüme Faktörü
Mezenkimal, nöroektodermal ve endotelyal hücreleri desteklemek için heparinle birleşmiş büyüme hormonlarından biridir. Laboratuvar ortamında çeşitli formlardaki hücre poliferasyonuna yol açabilir. Fibroblastlar, myoblastlar, osteoblastlar, nöral hücreler, endotelyal hücreler, keratinositler, kondrositler ve diğer hücrelerin büyümesini hızlandırabilir. Yetişkin vitiligo dejenerasyonunu iyileştirir. Yaralanmaları iyileştirir.
EGF Epidermal Büyüme Faktörü
Güçlü canlandırma ve cilt yaralarını iyileştirme fonksiyonu olan bir protein. Kırışıkları iyileştir ve cildin gücünü arttır. Kozmetik peeling sonrası cildi iyileştirir.
PDGF Trombosit Kaynaklı Büyüme Faktörü
DNA sentezini uyarır, Kolajenin proteinle birleşmesine destek olur. Fibroblastlarda programlanmış hücre ölümünü (apoptosis) engeller.
KGF Keratinosit Büyüme Faktörü
Saç büyümesinde önemli bir maddedir. Hücrelerin birbirlerine bağlanmalarında ve çoğalmalarında rol oynar. Yaraların iyileşmesinde etkilidir. Epitelyal onarımda rol oynar.
Glutation
Hücreleri serbest radikallerden korur. Antioksidandır. Güneşe bağlı yaşlanma-photo-aging e (dermatoheliosis) karşı yararlıdır.
Argilerin
Botoks işlevi görür. Kök hücrede bulunur. Birçok kozmetik firması anti-aging ürünlerinde içerik maddesi olarak kullanır. Cilt yaşlanmasını önler ve kırışıklıkların derinliğini azaltır. Botoksa yan etkileri olmaksızın alternatif bu maddenin yüz kaslarının büzülmesini azaltarak kırışıkların oluşumunu azaltır ve engeller. Toksisitesi yoktur ve insan üzerinde zararsızdır. Kırışıklığa neden olan kaslardan kök hücre sinyal sürecini düzenleyerek cilt elastikiyetini arttırır. Katekolamin salgılanmasını düzenler, yaşlanmayı önler. Motor sinirlerden kas hücrelerine doğru olan sinyalleri engeller ve kırışıklıklara neden olan hareketleri kontrol altına alır. Mikro peptid olarak cilde nüfuzu kolaydır.
KÖK HÜCRE / DERMATERAPİ TEDAVİSİ HANGİ RAHATSIZLIKLARDA UYGULANIR?
•    Kırışıklıkları ve ince çizgileri gidermede,
•    Saç dökülmelerinde, saç köklerini yeniden canlandırmada,
•    Cilt lekelerini gidermede,
•    Sivilce ve akne izlerinin giderilmesinde,
•    Cilt çatlaklarını gidermede
•    Göz altı torbalarını ve morlukları gidermede etkin bir şekilde uygulama yapılmaktadır.
SEANS SÜRESİ VE SEANS SAYILARI
Seans süresi tedavi eilecek bölgenin büyüklüğüne göre ortalama 30 – 90 dk. sürmektedir. Seans sayısı kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 2 – 6 seans yeterli olmaktadır. Seanslar arasında 2 ila 4 hafta aralıklar öngörülmektedir.
SIK SORULAN SORULAR
Kök hücre / dermaterapi tedavisi ağrılı, acılı bir tedavi midir?
Hafif yanma ve tedavi sonrası hafif kızarıklık dışında bir etkisi bulunmamaktadır.
Tedavi kalıcı mıdır? Tekrar aynı problemi yaşar mıyım?
Tedavi genelde kalıcıdır. Rahatsızlığın nüksetmemesi için probleme sebep olan etkilerin ortadan kaldırılması gerekir.

 

MEZOTERAPİ NEDİR?

Mezoterapi, tedaviye göre özel olarak hazırlanmış ilacın cildin 1 ila 6 cm altına enjekte edilmesi şekline dayanan bir tedavi yöntemidir. İlk olarak Fransız doktor Dr. Michel Pistor tarafından 1952 yılında kullanılmaya başlanmıştır.

PRP Tedavisinin amacı vücudumuzda bulunan zarar görmüş, hasarlı dokuların onarımını ve tekrar eski hallerine döndürülmelerini sağlamaktır. İçerisinde büyüme faktörlerini barındıran plazma sıvıları ile bunu yapmak mümkün olablmektedir. Normal şartlarda da meydana gelen doku hasarlarında, kanımız platetleri bu bölgeye toplayarak onarım ve hasar giderme işlemlerini yapmaktadır. PRP uygulaması ile hasarlı dokuya çok daha hızlı ve daha fazla sayıda platet gönderilerek, onarımın ve iyileşmenin daha kaliteli ve hızlı olması sağlanır. PRP tedavisinde enjekte edilen platetler, kanda bulunan platetlerin 2 ila 4 katı fazlalığındadır.

Cildimiz yaşımızın ilerlemesi ile birlikte bazı özelliklerini kaybetmektedir. Fiziksel olarak kaybedilen özellikler nedeniyle, gençleştirme operasyonlarında, nasıl ki vücudumuz yaralı olan bölgeye platet gönderiyorsa, prp tedavisi ile de aynı işlem gerçekleştirilebiliyor. Dolayısıyla, cildimizin yaş itibariyle kaybettiği özelliklerini tekrar kazanması, daha canlı ve güzel görünmesi sağlanabiliyor. Çünkü platet enjekte edilen bölgede büyüme faktörleri dolaşmaya başlayacaktır. Bu da cildin eski özelliklerini tekrar kazanması ve gençleşmesi anlamına gelmektedir. Dolayısıyla iyileşme süreci de başlamış olacaktır
PRP tedavisi, yeni bir yöntem olarak duyulmaya başlasa da yeni değildir. Daha öncelerde dental yani diş implantlarında kullanılmış, ortapedi ve iyileşmeyen yara tedavilerinde de hızlı bir şekilde kullanılmaya başlamıştır. Ekilerini çok hızlı gösterdiği gibi yayılım hızı da yüksek olmuştur. PRP uygulamalarının kullanıldığı bazı alanlar şunlardır; dental (diş) implantları, estetik tıp, ortopedi, iyileşmeyen yara tedavisi gibi uygulamalar.

Saç kökleri etrafındaki damarlanmayı artıracak, saç köküne daha fazla miktarda kan, oksijen, vitamin taşınmasına olanacak sağlayacaktır. Salgıladığı büyüme faktörleri ile saç kökü hücrelerini uyarak, saç köklerinin saç üretim süreçlerini hızlandıracak ve saçların daha sağlıklı hale gelmesini sağlayacaktır.Saç dökülmesi olan bölgede, büyüme faktörlerinin saç köküne olan etkisi ile saç dökülmesi de durmuş olacaktır.Saçlı deride PRP uygulaması tamamen dökülmüş olan saçların tekrar çıkmasını sağlamayacak fakat güçsüz, kırılmış, hasarlı saçları ve saç üretemeyen saç köklerini uyararak, saç dökülmesini durdurabilecektir. Ayrıca saçların daha parlak, canlı görülmesini sağlayacaktır. PRP uygulaması sonrası ince güçsüz saç tellerinin canlanması ve kalibrasyonu artacağı için, hastalar yeni saçlar çıkmış hissine kapılabilirler.

MEZOTERAPİ HANGİ TEDAVİLERDE KULLANILIR?
•    Saç dökülmelerini önlemede
•    Bölgesel zayıflama tedavilerinde
•    Selülitleri gidermede
•    Hamilelikte oluşan çatlakların tedavisinde
•    Yüz gençleştirme tedavilerinde
•    Akne ve yara izlerinin tedavisinde
SAÇ MEZOTERAPİSİ HANGİ TÜR DÖKÜLMELERDE ETKİLİDİR?
Saç dökülmelerinin çeşitli nedenleri olmakla birlikte mezoterapiye cevap veren dökülmeler arasında metabolik, stresden kaynaklanan, mevsime bağlı dökülmeler ve gebelik sonrası ani dökülmeler bulunmaktadır. Diğer hormonal / genetik dökülme tiplerinde ise destekleyici bir tedavi yöntemidir.
SAÇ MEZOTERAPİSİ HER KİŞİYE UYGULANIR MI?
•    Kalp yetmezliği bulunan kişilerde,
•    Diyabet hastalarında,
•    Böbrek rahatsızlığı bulunan kişilerde,
•    Hamilelik / emzirme döneminde,
•    Antikuagülan tedavisi gören hastalarda mezoterapi uygulaması yapılmamaktadır.
TEDAVİ SÜRECİ
Tedavi, hazırlanan karışımın saç derisi altına enjekte edilmesi şeklindedir. Mikro enjektörlerle yapılan işlem ağrısız ve acısızdır yada tolere edilebilecek düzeydedir. Hasta tedaviden sonra gündelik yaşamına devam edebilir. Tedavi sonuçları 2. seanstan itibaren görülmeye başlar.
SAÇ MEZOTERAPİSİ YAPTIRMALI MIYIM?
Kendinize ufak bir test uygulayınız. Saçlarınıza fazla asılmadan hafifçe tutup çekiniz. Her seferinde elinize 3 – 4 tel saç geliyorsa tedavinizi geciktirmemenizi öneririz.
SIK SORULAN SORULAR
Saç mezoterapisi ağrılı / acılı bir tedavi midir?
Tedavi ağrısız ve acısızdır yada tolere edilebilecek düzeydedir.
Saç mezoterapisinin yan etkisi var mıdır?
Bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.
Danışma ve testler ücretli midir?
Hayır, dilediğiniz zaman randevu alarak uzmanlarımıza danışabilir, görüş ve ortalama fiyat bilgisi alabilirsiniz. Bizlere e-posta, telefon veya bizzat kliniklerimize gelmek suretiyle ulaşabilir, aklınıza takılan konularda bilgi alabilirsiniz.

 

0 553 807 56 44